Tastiest Foods to Eat on a Budget

Peanut Butter and Jelly 1 of 11

Whether you're in college or are just trying to save a few bucks, finding cheap eats that don't taste like cardboard can be a struggle. However, most people make it more of a struggle than it needs to be. These tasty and cheap foods should be staples of any diet on a budget.

The classic peanut butter and jelly sandwich is first on the list. It has enough flavor that you can eat it every day, and each sandwich is extremely cheap. It only takes three ingredients, and their average prices are:

  • $5 - Jar of peanut butter
  • $4 - Jar of jelly
  • $4 - Loaves of bread (2)

These prices total to $13, and that will make a whopping 16 PB&J sandwiches! That's a price of less than a buck for each meal.